WDA Past-Presidents

Term First Name Last Name City
1870-71 D.W. Perkins Milwaukee
1871-72 Edgar Palmer La Crosse
1872-73 Arthur Holbrook Milwaukee
1873-74 C.C. Chittenden Madison
1874-75 C.W. Barnes Fond du Lac
1875-76 R.S. Wells Sparta
1876-77 S.M. Gilman Beaver Dam
1877-78 S.M. Gilman Beaver Dam
1878-79 J.M. Barker Elkhorn
1879-80 Wm Decker Oshkosh
1880-81 M.T. Moore La Crosse
1881-82 G.H. McCausey Janesville
1882-83 L.C. Stewart Waupun
1883-84 J.S. Reynolds Monroe
1884-85 B.G. Maercklein Milwaukee
1885-86 J.S. Perkins Milwaukee
1886-87 W.H. Chilson Appleton
1887-88 W.F. Lewis Milwaukee
1888-89 W.H. Carson Milwaukee
1889-90 E.F. Long Black River Falls
1890-91 C.P. Southwell Milwaukee
1891-92 E.C. French Eau Claire
1892-93 W.C. Wendel Milwaukee
1893-94 W.C. Wendel Milwaukee
1894-95 C.C. Chittenden Milwaukee
1895-96 C.A. Southwell Milwaukee
1896-97 T.B. Fletcher Portage
1897-98 R.G. Richter Milwaukee
1898-99 C.W. Bennett Monroe
1899-00 J.H. Reed Lancaster
1900-01 E.A. Gatterdam La Crosse
1901-02 E.A. Gatterdam La Crosse
1902-03 T.M. Welch Waupun
1903-04 A.G. Fee Superior
1904-05 H.T. Sackett Fond du Lac
1905-06 F.G. Van Stratum Hurley
1906-07 W.H. Cudworth Milwaukee
1907-08 W.H. Cudworth Milwaukee
1908-09 W.H. Mueller Madison
1909-10 H.N. Jackson Milwaukee
1910-11 J.L. Malone Superior
1911-12 H.L. Banzhaf Milwaukee
1912-13 R.J. Wenker Milwaukee
1913-14 T.A. Hardgrove Fond du Lac
1914-15 Wm Hopkinson Milwaukee
1915-16 O.G. Krause Milwaukee
1916-17 L.A. Meyer Oconomowoc
1917-18 E.A. Geilfuss Milwaukee
1918-19 E.A. Geilfuss Milwaukee
1919-20 C.W. Hall Milwaukee
1920-21 C.W. Hall Milwaukee
1921-22 E.C. Oviatt Columbus
1922-23 Adolph Gropper Milwaukee
1923-24 J.J. Wright Milwaukee
1924-25 J.M. Donovan Neenah
1925-26 M.H. Mortonson Milwaukee
1926-27 G.A. Stratton Oshkosh
1927-28 J.W. Crawford Milwaukee
1928-29 J.W. Crawford Milwaukee
1929-30 D.P. Wheeler Madison
1930-31 G.E. Cleophas Beloit
1931-32 J.F. Mortell Oshkosh
1932-33 R.W. Huegel Madison
1933-34 R.W. Huegel Madison
1934-35 G.E. Morgan Milwaukee
1935-36 C.A. Nelson Amery
1936-37 M.C. Hansen Racine
1937-38 E.C. Wetzel Milwaukee
1938-39 O.H. Moen Watertown
1939-40 G.W. Wilson Milwaukee
1940-41 E.H. Redeman Marinette
1941-42 C.J. Sr. Baumann Milwaukee
1942-43 F.J. Martin Medford
1943-44 J.P. Justin Milwaukee
1944-45 J.F. Baumgartner West Bend
1945-46 M.G. Cavanaugh Milwaukee
1946-47 G.A. LeSage Superior
1947-48 W.H. Schaller Milwaukee
1948-49 A.H. Finke Sheboygan
1949-50 H.M. Uebele Milwaukee
1950-51 Glenn Bennett Wisconsin Rapids
1951-52 O.M. Dresen Milwaukee
1952-53 E.D. Calkins Racine
1953-54 H.F. Hahn Milwaukee
1954-55 M.W. Smith Janesville
1955-56 J.S. Semrau Milwaukee
1956-57 J.D. Kelly La Crosse
1957-58 R.A. Mason Milwaukee
1958-59 H.S. Huxtable Mineral Point
1959-60 A.E. Kopp Menomonee Falls
1960-61 Vernon K Spaeth Chippewa Falls
1961-62 H.O. Hoppe Milwaukee
1962-63 L.O. Skaalen Stoughton
1963-64 H.L. Kieren Milwaukee
1964-65 T.E. Ryan Waukesha
1965-66 Michael J Del Balso Wauwatosa
1966-67 L.C. Scribner Stevens Point
1967-68 E.E. Kraus Milwaukee
1968-69 H.G. Grewe Eau Claire
1969-70 Charles, Jr. Baumann Milwaukee
1970-71 Frank F Shuler Clinton
1971-72 Coleman Gertler Glendale
1972-73 Louis L Podruch Wauwau
1973-74 Edward F Leone West Allis
1974-75 Ambrose M Sterr De Pere
1975-76 Paul C Copoulos Milwaukee
1976-77 Norbert M Sabin Elkhorn
1977-78 Perry P Cohn Shorewood
1978-79 Donald O Simley Madison
1979-80 H. Daniel Green Beloit
1980-81 Charles L Ziegler Wauwatosa
1981-82 Carl A, Sr. Hambuch Ashland
1982-83 Gerald A Larson Brookfield
1983-84 James A Englander Milwaukee
1984-85 Claude I Sime Madison
1985-86 David A Sampe Mequon
1986-87 John P Treacy Milwaukee
1987-88 Richard J Strand La Crosse
1988-89 Gerald K Groth Appleton
1989-90 James L Van Miller Green Bay
1990-91 Michael J Inda Waukesha
1991-92 S. Timothy Rose Appleton
1992-93 Ronald Stifter Milwaukee
1993-94 Paul J Oberbreckling Mequon
1994-95 Steven R Lindstrom Howards Grove
1995-96 John L Sadowski Manitowoc
1996-97 Glenn T Maihofer Milwaukee
1997-98 Loren C Swanson Oshkosh
1998-99 Kathleen Roth West Bend
1999-00 Timothy J McNamara Greenfield
2000-01 Thomas Hughes Cassville
2001-02 James Springborn Appleton
2002-03 Michael Donohoo Milwaukee
2003-04 Dennis Engel Mequon
2004-05 Fred Jaeger Madison
2005-06 Constantine Stamatelakys West Allis
2006-07 Eva Dahl Onalaska
2007-08 Monica Hebl Milwaukee
2008-09 H Michael Kaske Twin Lakes
2009-10 Kent Vandehaar Chippewa Falls
2010-11 Gene Shoemaker Waukesha
2011-12 Steve Stoll Neenah
2012-13 Timothy Durtsche La Crosse
2013-14 Julio Rodriguez Brodhead
WDA